Tak se po dlouhé době vidíme. Jak víte, poslední dobou se nám práce nakupila a nezvládali jsme stíhat termíny průvodce. Dnes zamíříme do více kulturnější části Gensókja - do té hudební.
ZUNovy oficiální alba
Není tajemstvím, že tvůrce Touhou je hudební nadšenec a většinu hudebního doprovodu, co slyšíte ve hrách, je jeho vlastní tvorba. Co možná ale nevíte je, že ZUN vydává i samotná hudební alba, která jsou tvořená nejen z jeho předchozích děl, ale i úplně nových písniček. Aby toho nebylo málo, každé album obsahuje svůj vlastní příběh, takže pokud jste nerdi přes Touhou, dostanete i nějaké to lore.
V době psaní článku vydal ZUN 12 alb, z toho jsou dvě označována jako 5.5 a 9.5, tyto dvě alba obsahují pouze tři písničky a žádný příběh.
1:   Dolls in Pseudo Paradise (2002)
2:   Ghostly Field Club (2003)
3:   Changeability of Strange Dream (2004)
4:   Retrospective 53 minutes (2006)
5:   Magical Astronomy (2006)
5.5: Unknown Flower, Mesmerizing Journey (2011)
6:   Trojan Green Asteroid (2012)
7:   Neo-traditionalism of Japan (2012)
8:   Dr. Latency's Freak Report (2016)
9:   Dateless Bar "Old Adam" (2016)
9.5: Rainbow-Colored Septentrion (2021)
10:  Taboo Japan Disentanglement (2024)
Kromě těchto alb vydal ZUN ještě své soundtracky z Windows her. Zajimavým rozptýlením je Akyu´s Untouched Score, což je pětidílná série soundtracků z PC-98 her obsahující i nevyužité písničky. Další méně známé kousky jsou bonusová CD k oficiálním Touhou mangám, která slouží jako hudební doprovod k nim. Tato CD obsahují starší i originální písničky.
Akatsuki Records
Velmi známou skupinou co se týče Touhou hudby je Akatsuki Records. Tato hudební skupina je od roku 2012 stále aktivní a tvoří primárně hudbu inspirovanou Touhou písničkami, má ale i své originální kousky. Žánrově spadají pod elektronickou hudbu, pop, rock, metal a dokonce i irský folk. V době psaní článku vydali Akatsuki Records solidních 25 alb a 31 singlů (z toho 19 běžných a 12 limitováných). Kapela se skládá ze tří (dříve čtyř) členů a to jsou NekoManju a StackBros. Mezi jejich nejznámější písničky patří Necromantic (doki-doki waku-waku), Azure Raindrop nebo Midnight Parade.
IOSYS
Nyní se podíváme na možná nejznámější hudební skupinu spojovanou s Touhou. Jejich hudební styl je stejně jako u Akatsuki Records velice flexibilní, ale oproti předchozí kapele je IOSYS známá pro své Touhou meme písničky, které jsou doprovázeny flashovými animacemi.
Pokud jste někdy jenom ponořili palec do vod Touhou fanhudby, určitě jste něco z jejich 26 alb slyšeli. Asi nejvíce notoricky známé jsou songy Cirno’s Perfect Math Class, Marisa Stole the Precious Thing nebo Scarlet Police on Ghetto Patrol. Další jejich známou skladbou je OVERDRIVE, kterou možná znáte z „EEEH EASY MODO!“ memů, které kolují Internetem.
COOL and CREATE
Tato kapela možná už není tak známá svým jménem, ale je možné, že jejich písničky znáte o mnoho více! Asi největším hitem je jejich remix U.N.Owen was Her?, který určitě poznáte z druhé půlky McRollu.
Mezi další hity patří Help me ERIIIIIN, který vznikl na bázi toho, že je Eirin těžší boss než Kaguja, která ji tím pádem vždy volá na pomoc, nebo Internet Survivor Flandre, ve kterém je tuna odkazů na roky fanouškovské tvorby a memů z Touhou komunity.
Silver Forest
Když už jsme u méně známých kapel, máme tu skupinu Silver Forest s armádou 79 alb, která se věnuje hlavně předělávkám různých Touhou songů. Kapela byla založena v roce 2006 a je aktivní víceméně dodnes.
EastNewSound
Tato kapela je známá spíše mezi staršími fanoušky. Je aktivní od roku 2008 a během té doby vystřídala spoustu členů. Tvoří trance hudbu a obzvlášt jejich stará alba mají takovou tu správnou klasickou trance atmosféru. Nejznámějším songem je pravděpodobně Hiiro Gekka Kyousai no Zetsu, opět se jedná o remix U.N.Owen Was Her?, který vyšel ve dvou verzích. Známější z nich je výroční verze z alba Sacred Factor z roku 2009.
Touhou remixy od Rjúa Umemota
Rjú Umemoto byl jedním z nejlepších skladatelů pro FM čipy OPN a OPNA počítačů PC-88 a PC-98 (u nás je známější velmi podobná varianta OPN2 použitá v konzoli Sega Mega Drive). Skladatel, který do své hudby dával stupnice, tóniny a změny předznamenání tak, aby matematicky odkazovaly na zenové pojmy jako např. meditační dechové rytmy nebo šťastná čísla, a dal by se bezpochyby označit za boha PC-98 hudby, ale před svou tragickou smrtí v roce 2011 stihl složit několik Touhou remixů. Jedním z nich je The Sealed Cloud Route z roku 2010. Protože byl song tvořen ve stejné době jako jeho soundtrack ke hře Akai Katana, zní docela podobně (což je dobře, protože ten soundtrack je parádní).
Magnum Opus
Teď je čas se trochu odpoutat od elektronické hudby a přejít na pořádnou hudbu. Magnum Opus je kapela, která dělá stejně jako ostatní kapely v tomto článku Touhou předělávky, ovšem v progmetalovém stylu, který místy připomíná asi nejznámější progmetalovou kapelu Dream Theater nebo z normálních metalových kapel např. Nightwish.
Demetori
Máme tu další významnou Touhou metalovou kapelu. Byla založena v roce 2004 bratry Teramaeovými, kteří jsou zároveň jedinými členy. Masaru, který dále působí v kapele Falcom jdk Band, hraje na kytaru, basu a syntezátory, Tadaši hraje na bicí a řeší veškeré mixování a mastering.
Yuuhei Satellite
Nyní se opět vrátíme k elektronické hudbě. Tato kapela je známá především díky songu „Iro wa Nioedo, Chirinuruwo“, který byl použitý jako opening fanouškovského anime Fantasy Kaleidoscope.
To by bylo pro dnešek vše. Doufám, že se vám alespoň nějaký song z tohoto článku líbil a rozšířili jste si obzory z oficiální i fanouškovské hudební tvorby ze světa Touhou. Ještě jednou bych chtěl poděkovat KDanovi, který mi s tímto článkem velice pomohl, bez průvodce vyšel ještě pozdějí.
Víme, že poslední dobou aktivita klesla, ale nyní se nám zase uvolnil čas a už brzy se opět uvidíme v dalším díle Průvodce světem Gensókja! Tak se zatím mějte!